x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Sepetim
YUKARI ÇIK
Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Toplam 185 ürün bulunmaktadır.
Ceta Form İzoleli Kablo Pabucu Sıkma Pensesi 220 mm - CETA %37indirim
ÜCRETSİZkargo
Ceta Form E69-ES1 Kablo Yüksüğü Sıkma Pense - CETA %37indirim
ÜCRETSİZkargo
Toplam 185 ürün bulunmaktadır.

Pense Kullanımı

Pensenin tarihine bakacak olursak, Taş Devrine ve Homo Sapiens’e kadar geriye gitmek gerekmektedir. Kaldıraç sistemini kullanarak ağır olan şeyleri kolaylıkla kavradıklarını, ateşi tutmak için çapraz kemikler kullanarak anlamışlardır. Dünyada var olan ilk pense nedir sorusunun cevabı bu tarihlerde kullanılan aletlerdir.

Manivela prensibine göre çalışan pense sistemi iki kulp ile bir eksen etrafında donatılmıştır. İlk modern pense 1857 yılında Lineman’s Pliers tarafından yapılmıştır. Pense tarihinde dönüm noktası 1924 yılında VISE-GRIP penselerini Danimarkalı göçmenlerin kurmasıyla yaşanmıştır. Penseler kabloları soymak, kesmek, nesneyi almak, kesmek ve ezmeye kadar birçok farklı alanda kullanılmaktadır.

Penseler elle tutulamayan maddeleri tutmak için üretilmiş aletlerdir. Bunun yanı sıra yerinden çıkarılmak istenilen maddeleri çıkarmak, elektrik ve ısı nedeniyle hayati tehlike oluşturan cisimleri tutmak için veya çekme, bükme ve sıkma için fazla güce ihtiyaç duyulduğu zaman kullanılan aletlerdir.

Penseler üç bölümden oluşmaktadır;

  • Tutmak için yalıtım kolları.
  • Nesneyi tutmaya yarayan çeneler.
  • Çenenin açılıp kapanmasını sağlayan pensenin merkezinde bulunan eksen.

Pense Çeşitleri ve İşlevleri Nelerdir?

Pense türleri, şu şekilde sıralanabilir;

Karga Burun Pense

Genellikle evde kullanılan ve ev için uygun olan pense türlerindendir. Kabloları birbirine bağlamak ve parçaları bir arada tutmak için kullanılan karga burun pensenin ucu ince olduğu için ulaşılmaz yerlere ulaşarak hassas işleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

Sıklıkla kanca ve yüzük yapımında kullanılan bu pense çeşidine kuyumculuk sektöründe denk gelebilirsiniz.

Kombine Pense

Kavrama gücüne ihtiyaç duyulduğu zaman kullanılan pense türüne denilmektedir. Kavramak, tutmak, bükmek ve döndürmek için, onarım ve montaj işlerinde kullanmaya uygun aletlerdir. Bu pense modelini seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, yapılacak işin parçalarıyla doğrudan temasta olacağı için çenenin kaliteli olmasıdır. Kulplar da elinizde tutarken kaymaması açısından, buna göre üretilmiş olmalıdır.

Yan Keski

Kablo kesici olarak geçen yan keski ile evdeki kabloları kesebilirsiniz. Ev kullanımına uygun olan bu keski seçeneği ile elektrikli cihazın prizini değiştirebilir, lamba kablosunu kısaltabilirsiniz.

Papağan Pense

Parmakların ulaşamayacağı çivileri yakalamak, hacimli nesneleri tutmak ve kabloları bükmek için kullanılan papağan penseyi ayrıca bükme ve sıkma işleri içinde kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Kaynakçı Ayarlı Pense

vida, cıvata ve somunları gevşetmek ve sıkmak için kullanılan pense türüdür. İş parçasını kavrarkende kullanılır. Kullanımı kolay mekanizması sayesinde ekstra güç sağlayarak her yeni başlayanlarında kullanabileceği aletlerdendir. Serbest bırakma mekanizması ne kadar düzgün çalışıyorsa, kaynakçı ayarlı pense o kadar kalitelidir.

Penseler elektronik ve endüstriyel olarak piyasaya sunulmaktadır. Uygulamaya bağlı olarak bu pense seçeneklerinin mile bağlı uzun sapları ve kısa çeneleri bulunmaktadır. Az güç kullanarak yüksek basınç sağlayan aletlerdir.

Elektrik endüstrisinde kullanılan elektronik penseler, tel ve kabloları bükme, kesmek ve tutmak için üretilmiştir. Bu penselerin sapları herhangi bir elektrik çarpmasına karşı yalıtılmış olarak satılmaktadır.

Ayarlı Pense Nedir? Ne İşe Yarar?

İnsanların ayarlı penseyi tercih etmelerinin en önemli nedenlerinden biri ergonomik yapıya sahip olmasıdır. Farklı marka ve modellerde üretilen ayarlı penselerin birçok seçeneği mevcuttur. Ayarlı penselerin marka ve modelleri arasındaki farklar nelerdir gelin birlikte onu inceleyelim.

Ayarlı pense tercih ederken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, pensenin üretildiği malzemenin kalitesidir. En kullanışlı olan pense seçenekleri sertleştirilmiş çelikten üretilenlerdir. Hem dayanıklı hem de zor çalışma şartlarına uygun olan bu penselerle, işlerinizi yaparken hiç zorlanmayacaksınız.

Ayarlı pense kullanım alanına göre ayarlanabilen pense çeşitleri arasındadır. Pense içerisinde yer alan bir sistemle, pensenin ağız bölümü daraltılıp genişletilebilmektedir. Piyasada yer alan diğer penselerin yaptığı her işi yapmanın yanı sıra genişleyen ve daralan ağız yapısı nedeniyle daha geniş kullanım alanına sahiptir.

Ayarlı pense kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, ayarlı pensenin ayar yapmak için kullanılan mekanizmasnın bozulmamasıdır. Ayarlı penseyi kullanırken, balyoz ve çekiç gibi aletlerle penseye vurulmamalıdır. Ayarlı pensede son ana kadar sıkılan kısmın daha da sıkı olmasını sağlamak amacıyla bu tarz aletlerle sapına vurulmaktadır. Bu ayarlı pensenin kullanım ömrünü kısaltan bir durumdur. Çünkü pense içerisinde yer alan yay, somun, dişli gibi bileşenler bulunmaktadır. Dışarıdan gelen bu darbelerle bu mekanizma bozulabilir.

Ayarlı penseler araç tamiri ve küçük çaplı boruların montajı aşamasında kullanılan alettir. İki parçanın birbirine bağlanması amacıyla kullanılırlar. Her ne kadar çelik, demir gibi metallerin sıkıştırılmasında kullanılan bir alet olsa da su tesisatı yaparken kullanılan plastik borularda da kolaylıkla kullanılmaktadır.

Eviniz ve İşiniz için Gerekli Aletler Civtec Cıvata’da!

İşiniz gereği ya da ev işlerinizde kullanılacak olan en kullanışlı ve kaliteli aletleri Civteccivata.com.tr'de bulabilirsiniz. İzeltaş pense, ve üçlü pense seti gibi her evde olması gereken ürünleri uygun fiyatlarla satın alarak, ev işlerini kolay ve pratik bir şekilde yapacak olmanın keyfini çıkarın. Daha az güçle daha zor işleri kolaylıkla yapabilirsiniz.


T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.