x
sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Görünüm:
1 2
Toplam 42 ürün görüntüleniyor.
1 2

Ölçüm Cihazları

Ölçüm aletleri tadilat ve onarım işlerinde en çok ihtiyaç duyulan cihazlardır. Gerekli ölçümü yaparak hesaplamada bulunmadan onarım ve tadilatları gerçekleştirmek hataları sonuçlar doğuracağından alet çantalarında ölçüm aletlerini bulundurmak şarttır. Farklı pek çok konuda ölçüm yapılmasını sağlayan ölçüm aletleri, elektrikli ölçüm aleti çeşitleri, lazerli aletler ve şerit metre gibi manuel olarak kullanılan aletlerden oluşur. Elektrikli ölçüm aleti çeşitleri arasında yer alan dijital multimetre iki ve daha fazla elektriksel değeri yani; gerilim, akım ve direnç değerlerini ölçmek amacı ile kullanılan bir test aletidir. Analog cihazlara göre çok daha güvenilir sonuçlar veren dijital multimetreler dışında diğer bir elektrikli ölçüm aleti olan dijital pens ampermetre elektrik ulaştırma devresi ile motor devresinde bulunan akımı ölçmek için devrenin hattı kesilmeden kullanılan bir alettir. Dijital pens ampermetre akım ölçme işini kolayca hallettiği için tercih edilir. 

Lazerli Ölçüm Cihazları

Lazer elektronik ölçüm cihazları ise genellikle profesyonel ölçümler için kullanılan aletlerdir. Hem iç hem de dış mekanlarda kullanılan lazer ölçüm cihazları hata payını minimuma indirir ve en doğru sonuçlara ulaşılmasını sağlar. En çok kullanılan lazerli ölçüm cihazlarından olan lazer metre, şerit metre yerine kullanılır. Lazer metreler de şerit metre gibi ölçülecek uzaklığa bağlı olarak cihazdan cihaza değişiklik gösterir. Bazı lazer metreler uzun mesafeleri bazıları ise daha kısa mesafeleri ölçmek üzere tasarlanmıştır. 

Lazerli ölçüm cihazları içinde hassas ölçüm yapabilen çizgi lazer de bulunur. Çizgi lazer iç mekanlardaki hizalama ölçümü için kullanılır. Ev ve iş yeri gibi yerlerin tadilatında yararlanılan çizgi lazer delikler, raflar ve diğer nesnelerin uygun şekilde hizalanması gerektiğinde su terazisi görevi gören çok hassas aletlere verilen ortak addır. Su terazisi ise uzun hesaplamalara gerek kalmadan eğimi ölçen alettir ve yapı işlerinin vazgeçilmezidir. Lazerli su terazisi de karşıya tuttuğu lazer ışığı sayesinde yapı ve nesnelerin tam hizalanmasını sağlayan ve işaret koymanızı kolaylaştıran alettir. 

Kumpas Çeşitleri 

Bir diğer ölçüm aletlerinden biri de kumpastır. Kumpas da çok hassas ölçüm yapan bir alettir. Uzunluk ölçmenin yanında iç çap, dış çap ve derinlik ölçmek içinde kullanılan bir gereç olan kumpas, yapı işlerinin en önemli ölçüm aletlerindedir. Mekanik kumpas, sürmeli kumpas, modül kumpas, saatli kumpaslar ve ölçü kumpaslar olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.