x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Sepetim
YUKARI ÇIK
Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Toplam 3 ürün bulunmaktadır.
Toplam 3 ürün bulunmaktadır.

Paslanmaz Somun Ürünleri

Çoğu materyalin olmazsa olmaz parçası olan somun, bağlantı araçları arasında son derece önemli bir yere sahiptir. Beyaz eşya, otomotiv, doğalgaz ve mobilya sektöründe fazlaca kullanılan somunlar, çeşitli aksamları birbirine bağlamakla görevlidir. Hatta bu sektörlerde en çok kullanılan malzemelerin başında gelmektedir.

Somunun net tanımını yapacak olursak, çeşitli ürünlerde cıvataların sağlamca sıkıştırılmasını sağlayan ve bu tarz ürünleri birbirine bağlamaya yarayan parçalara somun denilmektedir. Cıvatalarla birlilkte en çok kullanılan yardımcı araçlardan biridir. Çok farklı çeşitlerde üretilen somunlar malzemelerin bel kemiği niteliğindedir.

Somunun oturma yüzeyi ve üst yüzeyi arasında kalan mesafeye somun kalınlığı denilmektedir. (m) simgesi ile ifade edilir. Anahtar ağzı da somun parçalarının takılıp sökülmesi sırasında anahtarın somunla temas ettiği ve paralel iki yüzey arasında kalan mesafeye denilmektedir. Anahtar ağzı terimi de (s) ile ifade edilir.

Paslanmaz Somun Çeşitleri Nelerdir?

Somunlar birbirinden farklı alanlarla kullanılmak üzere, çok farklı çeşitte üretilmişlerdir. En çok kullanılan ve tercih edilen somunları şu şekilde sıralayabiliriz;

Somunun ortasında vida deliği mevcuttur ve bu delik sayesinde cıvataların birbirine bağlanmasını ve cıvataların sağlamlaştırılmasını sağlar. Somun ne kadar fazla sıkılırsa, kullanıldığı malzeme o derece sağlam olur.

Somun kullanım alanı çok fazladır. Bunu kısaca cıvatanın kullanıldığı her nesne de somun da kullanılmaktadır. Bağlantıyı sağlamlaştırmak adına kullanılan somunlardan en iyi şekilde faydalanmak için kaliteli cıvatalar kullanılmalıdır. Kaliteli somunlar tek rakamlı sayılarla ifade edilir. Mesela somun üzerinde 4 yazıyorsa bu somun kalitesini gösterir ve somun parçasına maksimum 40 Kg/mm uygulanması gerektiğini ifade eder.

Somun Ölçüsü Nasıl Alınır?

Somunların ölçüleri kullanılacak alana göre farklılık gösterir. Somun ölçüsü iki şekilde alınmaktadır. Büyüklük ve şekilsel özellikleri somunun değişmemektedir. Standart bir yapıdadır ve bu standartın dışına çıkmamaktadır. Somunların ölçüleri somun ölçer adı verilen aletle ölçülmektedir. Ölçüm esnasında somun ölçere somunun başı düzgünce yerleştirilir. Göstergenin deliklerine herhangi bir somun sağlam şekilde oturtulur. Daha sonra somunun gösterge içerisine girmesi engellenir. Parça yerleştikten sonra ölçü ve büyüklüğü belirlenerek, seçilen deliğe ait olan ölçü üzerinde sabitlenir.

Uygun Fiyatlı ve Kaliteli Somun Seçenekleri Civtec Cıvata’da!

Paslanmaz somun fiyatları araştırmalarınıza Civtec Cıvata’da son verebilirsiniz. Kaliteli ve uygun fiyatlı somunların yanında, paslanmaz cıvata, paslanmaz vida, paslanmaz dübel, paslanmaz pul-rodela ve paslanmaz pop perçin seçeneklerini de inceleyebilirsiniz. Aradığınız tüm ürünler uygun fiyatlarla Civtec Cıvata’da!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.