x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Sepetim
YUKARI ÇIK
Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Toplam 2 ürün bulunmaktadır.
Toplam 2 ürün bulunmaktadır.

Paslanmaz Pul-Rondela Nedir?

Rondela, cıvata ve vidaların kullanımı sırasında yük dağılımını sağlamaya yarayan, sert olmayan çelikten üretilen bağlantı elemanlarından biridir. Cıvatanın sıkılmasıyla baş kısmında oluşan yükü daha geniş bir yüzeye dağıttığı için cıvata gevşemez. Ayrıca paslanmaz pul cıvatanın baş tarafı ile somun arasındaki mesafenin uzun olması halinde mesafeyi kısaltmaya da yarar. Paslanmaz rondela ince yassı halka şeklindedir. Rondela pul olarak da adlandırılır.

Paslanmaz Pul-Rondela Çeşitleri 

Rondela pul çeşitleri kullanım alanlarına göre farklılık gösterir. Paslanmaz cıvata ile paslanmaz somun arasında fazla olan mesafeyi telafi etmek için yay görevi görür. Bazı rondela çeşitleri ise üzerinde yer alan dişler sayesinde kilitleme hareketi sağlar. Özellikle titreşimli çalışma alanlarında bu paslanmaz rondela çeşidi tercih edilir.

A tipi düz rondela; genelde küçük başlı vidalarla birlikte kullanılır. Orta kısmında delik bulunan düz, disk şeklindeki pullardır. 

B tipi yaylı rondela pullar; titreşimli ve sarsıntılı ortamlarda, somunun gevşememesi için paslanmaz yaylı rondela kullanılır. Bu rondela halka şeklindedir ve yay çeliğinden üretilir. Yay gerilimi sebebi ile uçlardan hafif bir şekilde yukarı ve aşağı kaldırılır. B tipi yaylı rondela çeşitleri, somun ya da cıvatanın üstüne konumlandırılabileceği gibi alt kısmını da konumlandırılır. Her iki uç birbirine bakana kadar sıkılarak kullanılır. 

Kavisli yaylı rondela; bu pul çeşidi, az yük dağılımı ve esneklik gereken alanlarda kullanılır. Hilal şeklinde olan kavisli yaylı rondela hafifçe kıvrılmış yapıya sahiptir. 

Bunlar haricinde de oldukça fazla rondela pul çeşidi vardır. Paslanmaz tırtıllı pul, kilitli rondela, rulman baskı, çanak pul da diğer rondela çeşitlerine örnektir. Bakır, çelik ve alüminyum gibi materyallerden de üretilebilirler. 

Paslanmaz Pul Ölçüleri 

Paslanmaz pullar belli ölçülerde üretilir. Her biri amacına uygun olacak şekilde belirlenen ölçüler, kullanım alanınıza göre değişiklik gösterir. Her rondela çeşidi kendi içinde farklı ölçülere sahiptir. İhtiyacınıza uygun rondela ölçülerini belirledikten sonra Civtec Cıvata üzerinden hızlı bir şekilde ürünleri satın alabilirsiniz. 

Rondela Nasıl İmal Edilir? 

İmalat sırasında hammadde tabaka halinde kesilir. Bir sonraki adımda belirli ölçülerde hazırlanmış olan kalıplar oranlarına göre yüksek tonajlı eksantrik presler ile ölçülerine göre ayrılır. Son adımda ise kontroller yapılır ve eleme, vibrasyon testi, parlatma ve paketleme aşamaları sonrası imalat tamamlanır. Pullar farklı çeşitlerde ve ihtiyaçlara göre üretilebilir. Metal dışında bakır, çelik gibi farklı madenlerden de rondela imal edilir. Civtec Cıvata üzerinden ihtiyacınız olan ölçü ve miktarlarda paslanmaz rondela siparişinizi oluşturabilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.