x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Sepetim
YUKARI ÇIK
Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
İlgili kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Gresörlük Nedir?

Pul - rondela, gijon - saplama, perçinler ve trapez semer gibi bağlantı elemanları arasında yer alan gresörlük görünüm itibariyle minik boyutlu ve dişli bir çeşit metal haznedir. Bu haznelerin ucunda yaylı bir bilye bulunur ve gresörlükler cıvatalar gibi takılıp sökülebilen materyallerdir. Kolayca sökülmesi ve tekrar takılması gresörlüğün anahtar başlıklı yapısından ileri gelir. Gresörlükler aslında bir çeşit yap pompası görevi görür. 

Gresörlükler Ne İşe Yarar?

Gresörlük makine aksamlarının yararlanılması için kullanılan metalden üretilmiş bir malzemedir. Makine yağı adı ile bilinen ve makinenin düzgün çalışmasını ve makine içinde bulunan parçaların aşınma yapmadan hareket etmesini sağlayan gres yağı makinelerin hareketli parçalarının yağlanmasında kullanılır. Gres yağı ile yağlanan bu parçalar bu sayede hareket edebilirler. Yağlama işleminin yapılabilmesi için ise gresörlere yani gres pompalarına ihtiyaç vardır. Gres pompasından gresörlük adı verilen küçük haznelere yağ basması için yararlanılır. Gresörlükler ise basılan gres yağının muhafazası işlevini üstlenir. Dayanıklı ve uzun ömürlü malzemelerden üretilen gresörlükler sayesinde makinelerin hareketli aksamları kolayca yağlanabilir. 

Gresörlük Çeşitleri Nelerdir?

Makinelerin hareketli parçaları ve dişlilerinin sürtünmesini kolaylaştıran ve bu nedenle makine aksamlarının aşınmasını önleyen gres yağı sayesinde makineler olması gerektiği gibi çalışır ve zarar görmezler. Makinelerin tahribatını önleyen ve aynı zamanda makine parçalarına tutunarak bu aksamların temiz kalmasını da sağlayan gres yağı ile söz konusu parçaların yağlanması için gresörler kullanılır. Gresörlerin yağ bastığı hazneler ise gresörlük olarak adlandırılır. Gresörlüklerin farklı çeşitleri mevcuttur. Kullanım alanlarına göre değişen tipleri bulunan gresörlüklerin bazı türleri şunlardır;

  • Buton başlı standart metal gresörlükler
  • Dişli gresörlükler
  • Dişsiz gresörlükler
  • Düz gresörlükler
  • Eğri gresörlükler
  • Pimli gresörlükler

Gresörlük Ölçüleri

Gresörlüklerin farklı çeşitleri gibi farklı ölçüleri de bulunmaktadır. Ölçüyü doğru seçmek makinelerin hareketli parçalarını yağlamak için şarttır. Bu nedenle gresörlük ölçüleri doğru şekilde belirlenmelidir. Bunun için ya haşhaş ölçüm yapabilen aletleri edinmeniz ya da bir uzmandan ölçü almasını istemeniz gerekir. Yoksa makinede yağlama işlemini gerçekleştiremezsiniz.

Gresörlük ölçüleri genellikle sayı ve harfler ile ifade edilir. Bu ölçüler m10 gresörlük, m8 gresörlük ve m6 gresörlük gibi hem sayı hem de harf ile gösterilen ölçüler olabilir. Ayrıca diğer gresörlük ölçüleri ise 1/4 gresörlük ve 3/8 gresörlük olarak ifade de edilebilir.

Gereken tüm ölçülerde gresörlük çeşitlerini edinebileceğiniz Civteccivata.com.tr web adresinden gresörlük fiyatları hakkında da bilgi alabilir, dilediğiniz zaman sipariş verebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.