x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Sepetim
YUKARI ÇIK
Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Toplam 318 ürün bulunmaktadır.
Toplam 318 ürün bulunmaktadır.

Vida

Bağlantı elemanlarından biri olan vida her tür tadilat, tamirat ve onarım işlemleri ile yapı işlerinde kullanılmaktadır. Vidalar, gövdeleri silindir olup uç kısımlarına göre farklı birçok türü bulunan gereçlerdir. Vida günlük hayatta karşımıza çıkan hemen her gereç ve aletin parçalarının tutturulması ve bir arada kalması için gereklidir. Elektronik gereçlerden mobilyalara kadar her tür eşya ve aksesuarın yapım aşamasında kullanılan vidalara tüm yaşam alanlarında rastlamak mümkündür. Sabitleyici görevi gören vidaların farklı pek çok çeşidi vardır ve özellikle son yıllarda matkap ucu olarak da özel tasarlanmış vidalar kullanılmaktadır. 

Vidaların Yapısı

Vida temel olarak üç kısımdan oluşur. Bu bölümlerden birincisi vidanın baş kısmıdır. Vidaların baş kısmı yani tepesi yıldız ya da düz şekilde olabildiği gibi tepesinde çentik olmayan vida çeşitleri de mevcuttur. Vidaları oluşturan ikinci bölüm tepe ile uç arasında kalan gövde kısmıdır. Vidaların gövdesi sarmal dişlerden oluşur. Bu dişler vidanın yüzeyde açılan oluğa döndürülerek girmesini sağlar. Vida üzerinde bulunan dişliler sayesinde iki yüzey birbirine tutturulmuş olur. Vidanın dişlileri yüzeye ve kullanım amacına göre sık ya da daha geniş aralıklı olabilir. Vidaların üçüncü kısmı ise uçlarıdır. Vidaların ucu sivri, küt ya da verev olabilir. Uç kısmının bu şekilde çeşitlenmesi montelenmek istenen yüzeyin yapısı ile ilgilidir. Vidayı oluşturan bölümlerin farklılaşması ise vidaların kategorilere ayrılmasına neden olmuştur. 

Vida Çeşitleri

Vidaların yapı ve nitelik açısından farklılaşması bu bağlantı elemanlarının farklı çeşitlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Vidalar temel olarak beş ana grupta toplanır. Bu gruplama vidanın dış biçimlerine göre belirlenmiştir. Biçimlerine göre vida çeşitleri üçgen vidalar, trapez vida, kare vidalar, testere vidalar ve yuvarlak vidalardır. Üçgen vidaların diş açıları büyük olduğu için bu vida çeşitleri bağlantı vidası olarak işlev görmektedir. Trapez vida çeşitleri ise hareketli vidalardır. Kare vidaların görevi kuvvet iletmekken testere vidalar tek yönlü kuvvetlerin uygulanacağı yüzeylerde tercih edilir. Son vida çeşidi olan yuvarlak vidalar da kum ve toprak gibi nem oranı yüksek alanlarda kullanıma uygundur.

Sistemine göre vida çeşitleri ise metrik vidalar ile parmak vidalardır. Ağız sayısı baz alındığında tek ve çok ağızlı vida çeşitlerine rastlanılırken vidalar kullanım yerlerine göre ağaç vidası, metal vidası ve beton vidası biçiminde gruplandırılırlar. Baş yani tepe biçimlerine göre vida çeşitleri ise altı köşe başlı vidalar, dört köşe başlı vidalar, silindir başlı altı köşe yuvalı vidalar, yuvarlak başlı tornavida ağızlı vidalar, havşa başlı kare boyunlu vidalar, tırtıl başlı vidalar, halka başlı vidalar ve kelebek başlı vidalardır. Son olarak kullanım amaçlarına göre vida çeşitlerinden söz etmek mümkündür. Bu grupta bağlantı vidaları, boru vidaları ve hareket vidaları yer almaktadır. 

Civtec Cıvata’nın Vida Çeşitleri

Vidalar tüm yapı işleri ile onarım, tadilat ve tamirat işlemlerinde kullanılan bağlantı elemanlarıdır. Vidaların sıkça tercih edilmesinin ve önemli bir ihtiyaç olmasının nedeni yüzeyleri hızlı bir şekilde sabitleme özelliği ve kolayca sökülme niteliğidir. Yaşamımızı kolaylaştıran ve malzemesi ne olursa olsun yüzeylerin birbirine sabitlenmesi ve montelenmesinde kullanılan paslanmaz vida çeşitleri ile somun vida ve cıvata çeşitleri Civtec Cıvata’da. Civtec Cıvata’da sunta vidası, beton vidası, dübel vida, sac vidası, panel vidası, metrik kol vidası, alçıpan vidası, trifon vida, matkap uçlu vida ve trapez vida çeşitleri ile somunlu vida çeşitleri gibi her tür vida çeşidini bulmanız mümkün. Civtec Cıvata’da tüm vida fiyatları çok uygun.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.