x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Sepetim
YUKARI ÇIK
Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Toplam 60 ürün bulunmaktadır.
Civtec DIN 934 6 Kalite Altı Köşe Çelik Somun Siyah M72 - Civtec %62indirim YENİürün
ÜCRETSİZkargo
Civtec DIN 934 6 Kalite Altı Köşe Çelik Somun Siyah M90 - Civtec %62indirim
ÜCRETSİZkargo
Civtec DIN 934 6 Kalite Altı Köşe Çelik Somun Siyah M76 - Civtec %62indirim
ÜCRETSİZkargo
Toplam 60 ürün bulunmaktadır.

Somun

En gerekli hırdavat malzemelerinden biri olan somun esasen iki tarafı açık metalden yapılmış bir halkadır. Cıvatalar ve diğer bağlantı elemanları ile kullanılan somun çeşitlerinin iç kısmında dişler bulunur. Bu dişler somunun her tür bağlantı elemanı ve cıvataya geçirilerek cıvatalar ile onlar ile aynı işlevi gören gereçlerin gövdeleri boyunca aşağı ve yukarı yönde hareket etmesini sağlar. Anahtarlar ve allenler yardımı ile sıkılıp gevşetilebilen somunlar birer yardımcı malzemedir ve sabitleme işleminde cıvatalardan sonra gelen en önemli araçlar olmaktadırlar. Somunların görevi sağlam bir monteleme işlemi için cıvataların sıkılmasını kolaylaştırmaktır. Somun olmadan cıvatalar ve diğer bağlantı malzemeleri düzgün işlev göremez ve gevşerler. Bağlantı elemanlarının zemin ve yüzeylere sağlam bir şekilde oturtulması ve yüzeylerin parçaların birbirine sıkıca bağlanması için somun gereklidir. Somun bu işlevi ortasında açılmış olan vida ile cıvata delikleri ve iç kısmında bulunan dişler sayesinde gerçekleştirir. Sabitleme ve monteleme işleminden iyi bir sonuç alınabilmesi için somunun iyice sıkılması gerekir. Cıvata üzerine dişleri sayesinde döndürerek geçirdiğiniz somunu İngiliz anahtarı ve onun işlevini görebilen diğer anahtarlar ve alyanlar ile saat yönünde çevirerek sıkıştırmanız mümkündür. Somunu sökmek için ise yine gerekli aparatlar kullanılarak saat yönünün tersine çevirmeniz yeterlidir. Özellikle sıkıştırma işlemi için seçilecek somunun kalitesi ile cıvatanın kalitesinin uyumlu olması şartı aranmalıdır. Bu uyumun dışında genellikle metalden üretilen somunlar ne kadar kaliteli olursa sabitleme o kadar uzun ömürlü ve sağlam olur. Cıvata kullanılan her işte ihtiyaç duyulan somun mobilya imalatından gıda üretimi yapılmasına, otomotiv sektöründen beyaz eşya üretimine kadar tüm alanlarda kendine yer bulan bir hırdavat ürünüdür. 

Somun Çeşitleri

Cıvata ve benzeri bağlantı malzemelerinin yardımcı elemanı olan somun en az iki materyali bir arada tutmak ya da sıkıştırmak ile yüzey ve zeminlere monteleme yapmak için kullanılır. Farklı sektörlerde pek çok çeşidine ihtiyaç duyulan somunun değişik niteliklere sahip modelleri bulunmaktadır. En yaygın olarak kullanılan somun çeşitleri altıgen olanlardır. Altı köşe somun adı ile de bilinen bu somun çeşidi piyasada en fazla rağbet gören somunlardandır. İngiliz anahtarı ve allenlerle sıkılıp gevşetilebilen altı köşe ya da altıgen somun kolaylıkla kullanılabilir. Dört köşe somunlar ise içinde yuvarlak bir boşluk bulunan ve dış yüzeyi kare şeklinde olanlardır. Kelebek somun da yanlarında kelebek kanatlarını andıran tutma yerleri bulunan somun çeşididir. Kelebek somunun üzerinde yer alan bu tutma yerleri pratik kullanım sunduğu için elle sıkılıp gevşetilebilir. Dişlere sahip olan ama kaynakla başka bir materyale monte edilebilen somun çeşidi kaynak somunu adını alır. Bir tarafı açık diğer tarafı kapalı olan somunlara ise kör tapa somun adı verilmektedir. Kör tapa somunların bir uzunun kapalı olması birleşim yerinin kapanması ve cıvatanın ucunun gizlenmesi açısından önemlidir. Perçin somun ise diş açılmaya uygun kalınlığı bulunmayan malzemeleri cıvatayla birleştirmek amacı ile kullanılır. 

Civtec Cıvata’nın Somun Çeşitleri

Bütün hırdavat ve yapı malzemelerini bulabileceğiniz Civtec Cıvata’dan aradığınız tüm somun çeşitlerini satın alabilirsiniz. Civtec Cıvata’nın en kaliteli paslanmaz somun çeşitlerinin yer aldığı kategorisinde siyah ve beyaz renk altı köşe somunlar başta olmak üzere dört köşe somun, flanşlı somun, fiberli somun, kör somun, kelebek somun, ağır yük somunu, ağaç somunu gibi kalın ve ince somun çeşitlerine sitemizden ulaşabilirsiniz. Tüm bu kaliteli metal somun çeşitlerini güvenle kullanabilir, uygun fiyatlara bu ürünleri elde edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.